فرم درخواست

کاربرد زئولیت در مصالح ساختمانی

 

زئوليت، یک ماده معدنی است که عمدتاً از آلومینوسیلیکات تشکیل شده و دارای منافذ و حفره هایی با قدرت جذب کنندگی بالا می باشد که هم به صورت طبیعی به دست می آید و هم از طریق سنتز می توان آن را تولید کرد.و بنابراین به دو گروه عمده تقسيم مي شوند،

گروه طبيعي مانند كلينوپتيلوليت، آنالسيم، لامومتايت، فيليپسيت، موردنيت وگروه مصنوعي يا سنتزي، مانند .W,ZSM-5,Zeolon,F,Gamma

از جمله خواص زئولیت می توان به درجه بالای آب‌دار (هیدراته) شدن، در زمان بی آب (دهیدراته) شدن، تراکم پایین و فضاهای خالی بالا، پایداری ساختمان بلوری اغلب زئولیت‌ها موقع بی آب شدن، خاصیت تبادل کاتیونی، یکنواختی کانال‌های بلور دهیدراته از نظر مولکولی و اندازه، خواص فیزیکی متنوعی از قبیل هدایت الکتریکی، ضریب گازها و بخارها، خواص کاتالیتیکی، جذب و شبکه یونی اشاره نمود.
بطوركلي عواملي نظير ساختمان، بافت، تركيب شيميايي و نيز ارزش اقتصادي زئولیت هاي طبيعي و فرمهاي اصلاح شده، آنها را منابع بالقوهاي در زمينه هاي گوناگون ساخته است.
گسترده ترين و حجيم ترين استفاده زئوليت ها از زمان هاي گذشته تاکنون را مي توان در صنايع ساختماني نام برد. بشر از قرن ها پيش توف هاي زئوليتي را که در مقايسه با ساير مصالح ساختمان طبيعي از استحکام فيزيکي و مکانيکي مطلوب تري برخوردار بوده اند، در ساختن بناها و ساختمان ها استفاده کرده است. مدتهاست که از توف هاي زئوليتي شده به عنوان پوزولان در سيمان هاي هيدروليک استفاده مي شود. وجود زئوليت براي جلوگيري از حمله مواد قليايي به فيبرهاي شيشه اي سيمان هاي مسلح پرتلند بسيار سودمند است. زئولیت های طبیعی به ویژه کلینوپتیولیت می توانند در سیمان هایی که برای ساختن ساختمان های بلند به کار می¬رود مورد استفاده قرار گرفته و سبب سبکی سیمان ها گردد. امروزه از زئوليت ها در فراهم آوردن سيمان هاي سبک و مقاوم ساختماني در کشورهايي چون ايتاليا، ژاپن و روسيه در سطح گسترده استفاده مي شود.
از عوامل اصلي موثر در بکارگيري زئوليت ها به عنوان مصالح ساختماني، توانايي ذخيره سازي گرما و خاصيت منحصر به فرد آنها در جذب و واجذب برگشت پذير مولکول هاي آب است. تنظيم دماي محيط به کمک زئوليت ها از طرفي با تنظيم رطوبت محيط نيز همراه است.

از جمله مزایای استفاده از زئولیت در بلوک های ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره نمود.
1-    به دلیل وزن مخصوص کمتر زئولیت نسبت به شن و ماسه، از زئولیت می توان برای سبک کردن بلوک های ساختمانی استفاده نمود.
2-    زئولیت به دلیل خصوصیات ذاتی خود باعث افزایش مقاومت نهایی بسیار بالا و در نهایت استحکام بلوکهای ساختمانی می گردد.
3-    آبدهی مداوم زئولیت به سیمان در طول چندین ساعت و نتیجتاً عمل آوری به مراتب بهتر سیمان و نهایتا بلوک از جمله مزایای زئولیت محسوب می شود.
4-    مقاومت در برابر آتش
5-    عایق رطوبت بسیار عالی
6-    عایق حرارت بسیار عالی
7-    عایق صوت بسیار عالی
8-    زئولیت به دلیل قیمت مناسب از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.
9-    با این که وزن مخصوص پوکه معدنی کمتر از زئولیت است اما از آنجا که وزن مخصوص زئولیت نیز کمتر از شن و ماسه است از هر دو این محصولات می توان به عنوان سبک کننده بلوک های ساختمانی استفاده نمود. با این تفاوت که زئولیت می تواند باعث بالا رفتن مقاومت نهایی سیمان و استحکام بلوک ها گردد. به علاوه هزینه استفاده از زئولیت به مراتب کمتر از هزینه استفاده از پوکه های معدنی در بلوک های ساختمانی می باشد. لازم به ذکر است از زئولیت می توان در کنار پوکه معدنی در بلوک های ساختمانی استفاده نمود.