فرم درخواست

باریت چیست؟

 

 

 

از باريت بعنوان يك ماده افزودني سنگين در گل حفاري براي چاه هاي نفت و گاز استفاده مي شود، در صنايع كاغذ و لاستيك سازي و رزين ، بعنوان پر كننده يا توسعه دهنده در توليدات صنايع پارچه – جوهر و پلاستيك ، در راديوگرافي به عنوان گاز ربا در لامپ هاي خلاء، بعنوان اكسيژن زدايي از مس( احياء كردن مس) ، بعنوان روان كننده در روتورهاي آندي در لامپ هاي اشعه X ، به عنوان نوعي آلياژ در شمع ماشين و در رنگدانه هاي سفيد كاربرد داشته و در توليد لنت ترمز مصرف بسيار دارد.
دورنمايي از باريت:
باريت متشكل شده از مواد معدني سولفات باريم ( BaSO4) . معمولاً بي رنگ يا  شيري رنگ هستند ولي در رنگ هاي قرمز- قهوه اي – زرد – بنفش وجود دارد. رنگ باريت بستگي به ناخالصي هايش در زمان تشكيل كريستال آن دارد.  سختي باريت بين 3 تا 4.30 است . چگالي بالاي باريت باعث با ارزش و كاربردي شدن آن  شده است. باريت از نظر شيميايي خنثي و حل نشدني است .                        
نام باريت:
(Barite)  برايت در انگليس  (Baryte) < باريت تلفظ مي شود و اين نام از زبان  يوناني در بر گرفته شده است ، از كلمه Baros آمده است كه به معناي سنگين بودن يا وزين بودن است. كه نشان دهنده سنگيني بالاي باريت است.
منابع باريت :
 بيشتر باريت ها از لايه صخره هاي رسوبي كه تشكيل شده از باريت و در اعماق اقيانوس ها بوده استخراج مي شود. در بعضي از استخراج ها باريت به صورت رگه هاي سنگي ديده مي شود كه در اين حالت به مقدار كمي استخراج مي شود. سولفات باريم در اعماق زمين به وسيله آب هاي گرم زيرزمين تشكيل مي شود. در برخي موارد نيز باريت محصول فرعي استخراج موادي مانند سرب، فلز روي ، نقره يا ساير فلزات است. در آمريكا 9 معدن بزرگ باريت در Missoure, Tennesse, Georgia, Nevada وجود دارد. توليد باريت در چين حدود 10 برابر بيشتر از آمريكا مي باشد، هندوستان نيز از توليد بالايي برخوردار است و حدود 40 كشور ديگر جهان توليد كننده باريت هستند. بسياري از ذخيره هاي جهان جنبه اقتصادي دارند اما بعضي ها مقرون به صرفه نيستند ( غيره اقتصادي ) به دليل اينكه در چين بسيار ارزان استخراج مي شود.

كاربرد هاي باريت:
از باريت در حفاري چا ههاي گاز طبيعي و نفت استفاده مي شود. در اين فرآيند باريت فشرده شده و با آب مخلوط مي شود و ساير افزودني ها اضافه شده و سپس به داخل حفره چاه پمپ مي شود. وزن بالاي اين مخلوط جلوگيري مي كند از خروج نفت و گاز با فشار از زمين. اين باعث مي شود از انفجار  گاز و نفت آزاد شده از زمين جلوگيري بعمل آيد. هم اكنون بيشترين مصرف باريت در آمريكا براي حفاري است. به هر حال مصرف باريت هر ساله متغير بوده و بستگي به استخراج و قيمت نفت و گاز دارد.
به غير از كاربرد فوق الذكر، باريت بعنوان افزودني به رنگ ها، در لعاب دادن ( مينا كاري) ، پلاستيك ها ، در توليد به اصطلاح كريستال سرب و يا شيشه سرب گرفته، براي جلوگيري از پرتوافشاني اشعه هاي مانيتور و لامپ تصوير تلويزيون، و منابع باريم در مواد شيميايي كاربرد دارد.
باريت داراي توانايي است كه اشعه هاي X و گاما را جذب مي كند، در نتيجه در علم پزشكي براي تست هاي خاص اشعه  X براي روده كاربرد دارد. همچنين با سيمان مخلوط شده و براي ساختن محفظه ها يا اتاقك هاي نگهدارنده مواد راديواكتيو كاربرد دارد و اخيرا براي ساختن لنت ترمز و كلاچ ماشين و كاميون ( ماشين هاي سنگين ) كاربرد دارد.

 

 

 

دانلود فایل های باریت

برای دانلود فایل های باریت کلیک کنید

مشخصات باريت

مشخصات باریت

باريت (Barite & Baryte) يا سولفات باريم طبيعي BaSO4 از واژه يوناني (Barus & Barys) به معني سنگين يا چگال گرفته شده است (به اين کاني Heavy spar و گاهي Tiff نيز مي گويند). باريم چهاردهمين عنصر فراوان در پوسته زمين است که در حدود 050/0% پوسته زمين و 425 گرم در تن سنگ هاي رسوبي پوسته را مي سازد.

عکسهای باریت

 در  این یخش عکسهایی از باریت جهت نمایش ارائه می گردد